• Home
  • Riga Masters Qualifiers 2017 live streaming and schedule of play

Riga Masters Qualifiers 2017 live streaming and schedule of play

Brendan O'Neill in Snooker 31 May 2017
Defending Riga champion Neil Robertson lines up a shot (credit:livesport.co.uk)

The curtain is raised on the 2017/18 snooker season with the qualifying stages of the Riga Masters, and you can watch and bet on the action live online.

Watch & bet on live streaming snooker at bet365 > sports > live streaming snooker



Four weeks on from the World Championship, the sport's elite return to the baize as they vie for places in the world ranking event held in Latvia next month.

All main tour professionals and top-up invites will be required to win one qualifying match in Preston in order to feature in the £227,000 event from June 23-25.

Defending champion Neil Robertson, who defeated Michael Holt 5-2 in last year's final, leads the field of hopefuls in action this week.

Reigning and three-time World Champion Mark Selby also returns to competitive action, as do the likes of Barry Hawkins, Shaun Murphy and Stuart Bingham.

Other notable names in action include Mark Allen, Kyren Wilson, Mark Williams and Stephen Maguire as they look to make a winning start to the new campaign.

The qualifying stages run from May 31 to June 2 at the Preston Guild Hall, with all matches to be contested over the best of seven frames.

Riga Masters Qualifiers 2017 Schedule

Wednesday May 31

10am1 Ian Preece v Thepchaiya Un-Nooh 2 Michael Georgiou v Sanderson Lam 3 Ashley Hugill v Stuart Carrington 5 Martin Gould v Kurt Maflin 6 William Lemons v Alan McManus 7 Thor Chuan Leong v Eden Sharav

1pm8 Jimmy White v Jak Jones 9 Gary Wilson v Hao Hu 10 Ken Doherty v Peter Lines 11 Josh Boileau v Robin Hull 14 Zhang Anda v Allan Taylor

4pm15 Liam Highfield v Hammad Miah 16 Tom Ford v Hamza Akbar 17 Jimmy Robertson v Martin O'Donnell 20 Yan Bingtao v Andrew Higginson 21 Stuart Bingham v Li Hang 24 Jamie Jones v Fergal O'Brien

7pm18 Declan Brennan v John J Astley 19 Duane Jones v Jamie Curtis-Barrett 22 Zhao Xintong v Mark Davis 23 Sam Craigie v Soheil Vahedi 25 Chris Wakelin v Matthew Stevens

Thursday June 1

10am28 Lukas Kleckers v Li Yuan 29 Oliver Lines v Yuan SiJun 30 Sean O'Sullivan v Christopher Keogan 31 Stephen Maguire v Ian Burns 32 Gerard Greene v Zhang Yong

1pm33 Anthony Hamilton v Hossein Vafaei 35 Paul S Davison w/o Niu Zhuang 36 Zhou Yuelong v Kurt Dunham 37 Charlie Walters v David Gilbert 38 Graeme Dott v Joe Perry 39 Tian Pengfei v Scott Donaldson

4pm40 Ben Jones v Mike Dunn 41 Wang Yuchen v Rod Lawler 42 Robert Milkins v Aditya Mehta 43 Barry Hawkins v Michael Holt 45 Craig Steadman v Lyu Haotian

7pm44 David John v Ryan Day 46 Chen Zifan v Ross Muir 47 Mitchell Mann v Ben Woollaston 48 Alfie Burden v Kyren Wilson 52 Mark Joyce v Fang Xiongman

Friday June 2

10am49 Nigel Bond v Dominic Dale 50 James Silverwood v Jackson Page 51 Rory McLeod v Xiao Guodong 53 Adam Duffy v Noppon Saengkham 54 Ricky Walden v Cao Yupeng 55 Matthew Selt v Sam Baird

1pm26 Jack Lisowski v Mark Allen 56 Michael White v Rhys Clark 57 Billy Joe Castle v Alexander Ursenbacher 58 Elliot Slessor v Jamie Clarke 62 Daniel Wells v Peter Ebdon 64 Lee Walker v Mei Xi Wen

4pm34 Chris Totten v Mark King 59 Robbie Williams v Xu Si 60 David Grace v Ashley Carty 61 Mark Williams v Yu De Lu 63 Shaun Murphy v Luca Brecel